ברוכים הבאים

מועמדים יקרים,

ברוכים הבאים לפקולטה למשפטים ע"ש בוכמן באוניברסיטת תל אביב.

השתדלנו לרכז עבורכם כאן, ממש על קצה המזלג, את כל הסיבות שהופכות את הפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב למוסד המוביל ללימודי משפטים בישראל. לא שכחנו לצרף סרטונים (אל דאגה, ממש קצרים) בהם הסטודנטים והבוגרים שלנו משתפים מהחוויות שלהם בפקולטה. בנוסף, כדאי לעיין במגזין הפקולטה המושקע שלנו.


כמובן שאם עדיין יהיו לכם לבטים ושאלות, אתם מוזמנים לבקר, בימים הפתוחים לקראת רישום המועמדים או בכל זמן אחר, להיפגש עם אנשי הסגל האקדמי והמנהלי ועם הסטודנטים, להתרשם ולקבל תשובה לכל שאלה נוספת.


​להתראות בקרוב בין כתלי הפקולטה,

פרופ' שרןן חנס, דקאן


נ.ב.

לאחרונה התפרסמו דוחות הוועדה הבין-לאומית אותה מינתה המועצה להשכלה גבוהה לבחינת כל הפקולטות, המכללות והמרכזים האקדמיים המעניקים תואר במשפטים בישראל. הוועדה ביקרה בכל המוסדות הללו וחיברה דו"ח מפורט ביחס לכל אחד מהם. מומלץ לכל מי שמתכנן ללמוד משפטים בארץ לעיין בדוחות הוועדה, ​בלחיצה כאן.

​בין היתר, המועצה להשכלה גבוהה כבר הצהירה כי היא מקבלת את המלצת הוועדה, בה היו חברים פרופסורים בכירים מאוד למשפטים ​מכל העולם, בדבר גילוי נאות של נתונים מצד המוסדות ללימוד משפטים בנוגע להצלחת בוגריהם בהשתלבות במקצוע: מציאת התמחות, מעבר בחינת לשכת עורכי הדין ועבודה במקצוע. הפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב, אשר מתגאה בהצלחה הכבירה של בוגריה בכל אחד מהשלבים הללו של השתלבות בענף, מברכת על ההמלצה החשובה הזו ומאמינה כי על רקע הצפת המקצוע, נתוני האמת על הסיכוי למצוא עבודה במקצוע, כתלויים במוסד בו תלמדו, יסייעו לכם, המתלבטים האם ללמוד משפטים והיכן, לקבל החלטה טובה יותר ביחס לתכנון עתידכם.

ספציפית ביחס לפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב, מסקנותיה של הוועדה ​הן חד משמעיות:

"הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל אביב היא בית ספר ברמה עולמית. יש לה אנשי סגל מעולים וסטודנטים מצוינים והיא מספקת השכלה משפטית משובחת שבמסגרתה היא חושפת את הסטודנטים הן לניתוח דוקטריני מסורתי והן לשלל גישות בין-דיסציפילנריות".


שתי מילים על ההיסטוריה, על מצוינות ועל בחינות לשכת עורכי הדין
הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל אביב הינה מוסד אקדמי ותיק וחלוצי, ששורשיו מגיעים עוד טרם הקמת המדינה, לבית הספר הגבוה למשפט ולכלכלה אשר הוקם בתל-אביב בשנת 1935. הפקולטה מתאפיינת במוניטין ויוקרה בין-לאומיים ובדגש חברתי וגלובלי חזק במיוחד. בפקולטה מלמד סגל מצוין, רחב ומגוון, עטור פרסים אקדמיים יוקרתיים, ואליו מצטרף סגל של מורים מן החוץ ובהם שופטים ועורכי דין בכירים ומרצים אורחים מהמוסדות האקדמיים המובילים בעולם. המצוינות של הפקולטה מתבטאת גם ברף הקבלה הגבוה לפקולטה וגם בהישגי הבוגרים שלנו - בכל מועד של בחינות לשכת עורכי הדין מעל 90% מבוגרי הפקולטה עוברים את הבחינות בהצלחה וממוצע הציונים של בוגרי הפקולטה בבחינות אלה הם הגבוהים ביותר מבין כל בתי הספר והפקולטות למשפטים בארץ.

 

 

רק תראו להיכן גם אתם יכולים להגיע...
אכן, אין זה פלא שבוגרי הפקולטה מאיישים את המשרות הרמות ביותר בעולם עריכת הדין, הפרקליטות ומערכת בתי המשפט. רק כדי לסבר את העין, נשיאת בית המשפט העליון הבאה היא בוגרת הפקולטה, היועץ המשפטי לממשלה הוא בוגר הפקולטה, הפרקליט הצבאי הראשי הוא בוגר הפקולטה וכך גם ראשי משרדי עורכי הדין הגדולים בארץ, זאת בנוסף לאנשי עסקים בולטים, בעלי תפקידים בכירים במשרדי הממשלה, בכנסת, במדיה, וכמובן, באקדמיה, בארץ ובחו"ל. בוגרי הפקולטה מחוזרים על ידי כל משרדי עריכת הדין, והם משתלבים במקומות ההתמחות הטובים ביותר, גם בזכות מערך ההשמה להתמחות של הפקולטה, המשרת את תלמידי הפקולטה ואת בוגריה כחלק ממסלול רכישת התואר, ומעניק להם יתרון גדול נוסף בהשגת מקומות ההתמחות הטובים ביותר, כקרש קפיצה לקריירה משפטית משגשגת. כדוגמה לקריירה משפטית משגשגת שכזאת של בוגר הפקולטה, בחרנו להציג בפניכם את שופט בית המשפט העליון, ד"ר יורם דנציגר:

 

 


להיות מעורבים בתיקים אמיתיים, כבר בזמן הלימודים, ולהשיג שינוי חברתי
אבל רגע... לימודים בפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל אביב מעניקים הרבה יותר מאשר פוטנציאל לקריירה משפטית מבטיחה. כאמור, דגש מרכזי מושם בפקולטה על מעורבות חברתית ורדיפת צדק חברתי באמצעים משפטיים, בהגנה על חלשים, נקיטת הליכי העדפה מתקנת, הצעת יוזמות חקיקה, חברות של חברי סגל בוועדות ממשלתיות ועוד. רבים מהסטודנטים בפקולטה לוקחים חלק בתכנית לחינוך משפטי קליני ומספקים סיוע משפטי בתיקים אמיתיים בתחום המשפט הפלילי, זכויות אדם, צרכנות, עבודה ורווחה, ניצולי שואה, איכות הסביבה וכדומה. למעשה, הרעיון של קליניקות משפטיות כחלק מלימודי המשפטים צמח בארץ בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב ומשם הועתק ליתר בתי הספר והפקולטות למשפטים בארץ. יתרה מזאת, מתוך מערך הקליניקות של הפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב צמחה הסניגוריה הציבורית והסניגור הציבורי הראשון, פרופ' קנת מן, היה חבר סגל הפקולטה. וזו רק דוגמה אחת לשינויים בעולם המשפט ובתחום זכויות היסוד והחברה בישראל, בהם הפקולטה היתה מעורבת. עוד על הקליניקות המשפטיות בפקולטה:

 

 

לימודים שמכינים אתכם לכפר המשפטי הגלובלי
מאפיין נוסף בו מתייחדת הפקולטה הוא הגלובליות של תחומי הלימוד ואופני הלימוד. בפקולטה מלמדים מדי שנה למעלה מעשרים(!) מרצים אורחים מחו"ל, ועשרות מרצים נוספים מחו"ל מתארחים להרצאות אורח. כמו כן פועלים בפקולטה לא פחות מעשרה מרכזי מחקר, מכוני מחקר ותכניות מחקר בתחומי המשפט השונים ונערכים בה מדי שנה עשרות כנסים בין-לאומיים. בנוסף, חלק לא מבוטל מהקורסים מועבר בשפה האנגלית. הסיבה לדגש הבין-לאומי החזק היא שבעולם גלובלי גם היבטים שונים של תחום המשפט (למשל משפט וסייבר כדוגמה אחת) הפכו כלל עולמיים. סיבה נוספת היא שהכשרה לדיון ולהתדיינות ברמה אקדמית חוצת גבולות היא יתרון איכותי נוסף עבור הבוגרים שלנו, בכל אשר יפנו. איכות הדיון וההתדיינות של התלמידים בפקולטה נרכשת לא רק בכיתות אלא גם במעורבות הסטודנטים בכתבי העת המשפטיים היוצאים לאור מטעם הפקולטה, בתחרויות משפטיות בין-לאומיות ובמשפט המבוים אותו אנו עורכים מדי שנה.

עמרי עשה מסלול כזה, והוא מספר:

 

 

אוניברסיטת תל אביב והתכנית לחילופי סטודנטים פותחים בפניכם עולמות נוספים של ידע.
בזכות היותנו חלק מאוניברסיטת תל אביב הגדולה, רבים מתלמידי הפקולטה מרחיבים את השכלתם בלימודי תואר נוסף, חטיבה מורחבת או אשכול לימודים מחוץ לפקולטה בתחומים כמו כלכלה, חשבונאות, ניהול, היסטוריה, פילוסופיה, תקשורת וכיו"ב. הפקולטה מעודדת זאת ורואה בלימודים באוניברסיטת תל אביב הזדמנות יקרת ערך לרכוש השכלה רחבה ומגוונת. הפקולטה גם מעודדת חילופי סטודנטים עם לא פחות מארבעים(!) בתי ספר ללימודי משפטים ברחבי העולם, על מנת שהסטודנטים שלנו יזכו גם לפרספקטיבה בין-לאומית מעשירה, שהיא גם חוויה מעצבת. רפי, שמשלב לימודי משפטים ופילוסופיה, השתתף בתכנית חילופי הסטודנטים:

 

 


חיי חברה? הגעתם לעיר, לאוניברסיטה ולפקולטה הנכונה
על חיי החברה בעיר ללא הפסקה, תל אביב, ובקמפוס של אוניברסיטת תל אביב, עם מתחם המעונות הענק והקמפוס התוסס והירוק, לא צריך להוסיף. אבל חשוב להוסיף שבפקולטה למשפטים נהוגה שיטת עבודה בקבוצות למידה, שהופכות עד מהרה לרשת של קשרים חברתיים שמלווה אתכם לכל החיים. אתם מוזמנים לפגוש קבוצה כזאת מקרוב:

 

 


מועצת סטודנטים דינמית המציעה מגוון פעילויות, התנדבותיות ואחרות
בפקולטה פועלת מועצת סטודנטים דינמית ותוססת אשר יוזמת ומוציאה לפועל מגוון תכניות כגון הפורומים הסטודנטיאליים, פרויקטים להתנדבות בתוך הפקולטה (כגון תכנית החונכות של הסטודנטים לשנה א) ומחוצה לה (כמו הוראת המשפט בבתי ספר) וגם יודעת לדאוג לרווחת הסטודנט ולפעילויות בילוי ופנאי. בעצם, עדיף שתשמעו את זה מיו"ר מועצת הסטודנטים בעצמו:

 

 

לפתוח דלתות רבות, יותר מכפי שאתם יכולים לתאר לעצמכם כרגע...
השקעה בלימודים בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב ובמגוון הפעילויות הנוספות המוצעות בפקולטה,  באוניברסיטה וברחבי הקמפוס, היא השקעה מוצלחת בעצמכם ובעתיד שלכם ופירותיה ילוו אתכם בהמשך ויפתחו בפניכם דלתות רבות. אתם מוזמנים לעשות את הצעד הראשון.

 

אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive